Antioxidanty

 

v poslední době se na nás z médií valí spousta informací, o antioxidantech. Výrobci je hromadně propagují a zdají se být "moderním hitem". Málokdo ale ví, že teorie antioxidantů a volných radikálů je známá už více než 40 let. Jak je to tedy s antioxidanty a volnými radikály?

 

Zkusme se na tuto problematiku podívat velmi jednoduše, abychom se nedostali do složité chemie :-).

 

Volný radikál

je nestabilní částice. Nestabilní je proto, že jí chybí jeden elektron. Jejím cílem je stát se stabilní tak, že "ukradne" elektron jiné, stabilní částici. Volné radikály naše tělo nezbytně potřebuje, například k tvorbě energie. Pokud je jich ale moc, tak nám škodí. 

Podílí se na vzniku širokého spektra onemocnění. Od oxidace tuků a vzniku srdečně cévních onemocnění (infarkt, mozková mrtvice), přes poruchy imunitního systému, až po narušení DNA a vznik rakovinového bujení.

 

Zdrojem volných radikálů je v podstatě všechno kolem nás. Od přirozených procesů jako je dýchání, stárnutí, nebo látkové přeměně, až po RTG záření, kontakt s těžkými kovy nebo dusitany.

 

Antioxidant

je částice která dokáže volnému radikálu, poskytnout elektron a učinit ho tak stabilní. Sama se přitom stává nestabilní a potřebuje další antioxidant.

Při používání antioxidantů tak nezáleží tolik na množství jednotlivé látky (například vitaminu C), ale na tom, jak široké spektrum antioxidantů máme k dispozici.

 

 

Můžeme si to shrnout tedy tak, že volné radikály potřebujeme v našem organismu co nejvíce omezit, a pomoci nám k tomu mohou právě antioxidaty. Pokud to neuděláme, zaděláváme si v budoucnu na zdravotní problém. Tím narážím na "v našem kraji nepříliš oblíbené slovo" prevence. Je mnohem úspornější (z hlediska času i peněz) nemoci předcházet, než ji následně léčit.

 

Kde získat antioxidanty

Antioxidanty bychom měli přijímat stravou. Z výše uvedené informace o širokém spektru, si můžeme vydedukovat informaci, že strava by měla být pestrá, rozmanitá. V tomto případě můžeme použít termín barevná. Bavíme se tu tedy především o ovoci a zelenině.

Otázka je, jak zjistit, jestli antioxidantů přijímáme dostatek? Jak odhadnout jakou antioxidační kapacitu mělo jablko které jsme snědli? Podstatná informace je, že antioxidační kapacita velmi závisí na čerstvosti potravin. Čerstvě utržené jablko, bude mít nesrovnatelně vyšší antioxidační kapacitu, než jablko, které bylo sklizeno nezralé a dozrálo při dopravě přes hory a doly až do obchodu, kde jsme si ho koupili.

V tom, abychom našemu tělu poskytli stabilní přísun antioxidantů, nám mohou pomoci doplňky stravy. Při správném použití mají stabilní antioxidační kapacitu, a některé ji mají dokonce změřenou. Antioxidační kapacita se vyjadřuje v jednotkách ORAC. Zatím není stanovena oficiální doporučená denní dávka, ale mluví se o 1 800 - 2 000 ORAC. 

Pokud Vás zajímají další informace, případně chcete zjistit kde získat kvalitní zdroje antioxidantů, napište mi, nebo zavolejte